Log In / Sign In

Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu?

Jedną z niewątpliwych zalet fotowoltaiki jest możliwość zamontowania instalacji w praktycznie każdym  miejscu.  Na świecie istnieją już instalacje umiejscowione na zbiornikach wodnych, a z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami czyli BIPV. Jednak na dzień dzisiejszy dominują głównie dwa typy: panele fotowoltaiczne na gruncie oraz instalacje umiejscowione na dachu.

Instalacje dachowe

Decydując się na panele fotowoltaiczne na dachu budynku wykorzystujemy istniejącą już infrastrukturę, dzięki czemu nie ma potrzeby poświęcenia dodatkowej powierzchni na terenie inwestora. Kąt nachylenia dachów w Polsce najczęściej zawiera się w przedziale 30o– 45o, co jest optymalnym ustawieniem dla naszej szerokości geograficznej. Powierzchnie dachów domków jednorodzinnych w znaczącej większości są wystarczająco duże by pomieścić instalację 3-5 kWp, która wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Ważnym aspektem jest jednak kształt i orientacja dachu. Nie każdy bowiem nadaje się  na montaż takiej instalacji. Duża ilość przeszkód takich jak np. kominy, anteny, jaskółki czy okna, ogranicza możliwość wykorzystania dachu. Również powierzchnia dachu skierowana na północ nie jest dobrym miejscem na instalację fotowoltaiczną. Położenie paneli na dachu może stanowić pewne utrudnienie w kontekście utrzymywania ich w czystości. Pomimo, że nie jest wymagane częste mycie instalacji, czasem istnieje potrzeba usunięcia większych zabrudzeń. Z drugiej strony, utrudniony dostęp do instalacji niweluje ryzyko kradzieży, bądź dewastacji.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania dachu, alternatywą może być montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, potrzebna jest oczywiście dodatkowa wolna przestrzeń na terenie inwestora. Instalacja naziemna zajmuje około trzykrotnie więcej miejsca  niż instalacja na dachu skośnym. Związane jest to m. in. z większą odległością między panelami w celu wyeliminowania ich wzajemnego zacieniania. Jako, że panele fotowoltaiczne na gruncie są położone niżej niż te na dachu, są one bardziej narażone na wpływ zacienienia spowodowanego takimi obiektami jak drzewa, słupy, czy inne budowle. Warto także dowiedzieć się czy w pobliżu naszej działki nie jest planowana inwestycja, która spowoduje dodatkowe zacienienie naszej instalacji. Panele fotowoltaiczne na gruncie dają jednak możliwość wykorzystania systemów nadążnych, co nie jest możliwe w instalacjach na dachach skośnych. System nadążny, dzięki utrzymywaniu optymalnego kąta nachylenia instalacji względem słońca w ciągu dnia, jest w stanie zwiększyć jej wydajność nawet o kilkadziesiąt procent.

Instalacja naziemna vs dachowa

Każdy typ instalacji ma swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że w dzisiejszych realiach lepszym rozwiązaniem, przynajmniej dla mikroinstalacji, jest elektrownia słoneczne umiejscowiona na dachu. Być może rozwój i popularyzacja systemów nadążnych sprawi, że panele fotowoltaiczne na gruncie zyskają w niedalekiej przyszłości szersze grono zwolenników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów instalacji możesz przeczytać nasz wcześniejszy artykuł.

Niezależnie od tego, czy chcesz projektować instalacje fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu, możesz skorzystać z aplikacji EasySolar.