Log In / Sign In

Energia Słoneczna w Polsce

Wydajna praca systemów fotowoltaicznych kojarzona jest przede wszystkim z krajami o ciepłym klimacie. Czy jednak oznacza to, że w umiarkowanym klimacie jaki mamy w naszym kraju instalacje fotowoltaiczne są nieopłacalne?

Słoneczna pogoda częściej niż nam się wydaje

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wydajność systemów fotowoltaicznych jest czas ich poddawania bezpośredniemu promieniowaniu słonecznemu. W Polsce wbrew pozorom mamy dość znaczną liczbę godzin słonecznych w ciągu roku wynoszącą około 1700 godzin. Wartość ta jest całkowicie akceptowalna i umożliwia uzyskanie, krótkiego okresu zwrotu inwestycji.

Wydajna praca w pochmurne dni

Wbrew powszechnej opinii panele fotowoltaiczne pracują nie tylko w dni słoneczne ale również w czasie zachmurzenia. Oczywiście wydajność paneli jest wtedy dość niska, ale nie zerowa jak myśli wiele osób sceptycznie podchodzących do produkcji energii ze słońca w Polsce. Panele fotowoltaiczne, szczególnie te cienkowarstowe mogą radzić sobie całkiem nieźle również w czasie zachmurzenia gdy dociera do nich tylko promieniowanie rozproszone przez chmury. Nie bez znaczenia są również optymalizery mocy zwiększające wydajność paneli.

Na sprawność instalacji wpływać może nie tylko pogoda. Przeczytaj nasz poprzedni artykuł i dowiedz się jak wpadki instalatorów mogą wpływać na pracę systemów PV.

Zimowa szaruga panelom niestraszna

Kolejnym ważnym czynnikiem warunkującym pracę systemów fotowoltaicznych jest długość dnia. Zimą ze względu na relatywnie krótki dzień nawet słoneczna pogoda nie zapewni nam wysokiej produkcji. Na szczęście jednak net metering czyli nowy system rozliczania energii pozwala nam na zniwelowanie tego problemu do minimum. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, energia wyprodukowana przez system PV latem może być przez prosumenta spożytkowana w miesiącach zimowych.

Energia słoneczna w Polsce ma sens

Jak widać Polska również może być krajem, w którym panele fotowoltaiczne mają rację bytu.
Świadczą o tym także liczby, które mówią w zasadzie same za siebie. Na chwilę obecną przeciętna instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować około 800-900 kWh energii elektrycznej rocznie z 1 kW mocy zainstalowanej instalacji. Wartość ta zapewnia instalacjom fotowoltaicznym okres zwrotu mogący wynosić nawet mniej niż 10 lat. Jest to liczba jak najbardziej do przyjęcia przez inwestorów, szczególnie tych zainteresowanych nie tylko zmniejszeniem swoich rachunków za prąd ale również ekologicznymi aspektami instalacji OZE.
Dzięki temu do instalacji PV coraz częściej przekonują się nie tylko entuzjaści nowoczesnych technologii ale również sceptycy upatrujący w nich ciekawego źródła oszczędności.

Jeśli chcesz samemu sprawdzić ile energii faktycznie są w stanie wyprodukować panele fotowoltaiczne w Polsce, przetestuj już dziś naszą aplikację do projektowania systemów PV.