Log In / Sign In

Założenia nowelizacji ustawy o OZE: dlaczego jeszcze ich nie ma? kiedy się pojawią?

O przygotowywanych przez resort energii założeniach nowelizacji ustawy o OZE słyszeliśmy od ministra, czy wiceministra już wielokrotnie. Zapewniano Nas, w połowie kwietnia, że poznamy je już za kilka dni. Następnie minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że projekt nowelizacji ustawy o OZE zostanie skierowany do Sejmu jeszcze w kwietniu. Dziś wiemy już, że tak się nie stanie, a na projekt nowelizacji przyjdzie Nam poczekać co najmniej do maja… Założenia nowelizacji ustawy o OZE

Projekt nowelizacji ustawy o OZE dopiero w maju? Założenia nowelizacji ustawy o OZE

Jak informuje wiceminister energii Andrzej Piotrowski projekt nowelizacji ustawy o OZE poznamy w maju i dodaje:
Nowelizacja praktycznie jest sformułowana, nie wiadomo jeszcze, którą ścieżką pójdzie(…) walczymy z czasem, bo jej zapisy muszą wejść w życie przed lipcem.”

Miejmy nadzieję, że pośpiech, o którym mówi wiceminister nie odbije się czkawką na jakości przyjętych regulacji.

Wątpliwości Ministerstwa Energii

Jak zasygnalizował wiceminister Piotrowski wątpliwości związane z nowelizacją ustawy o OZE dotyczą głównie sposobu procedowania nowelizacji.

Ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta przed końcem czerwca i nie wiadomo czy uda się przeprowadzić ten projekt drogą rządową. Wymagałoby to dodatkowego czasu na uzgodnienia na szczeblu Rady Ministrów. Możliwe, że projekt nowelizacji będzie miał charakter poselski, dzięki czemu posłowie mogliby szybciej rozpocząć nad nim prace.

Wiceminister Piotrowski wskazał, że możliwe jest również skierowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE do konsultacji w Komitecie Stałym Rady Ministrów, co oznaczałoby procedowanie – jak określił to wiceszef ME – „przynajmniej częściowo trybem rządowym”. Założenia nowelizacji ustawy o OZE 

Wejście w życie nowelizacji

Na tę chwilę, jedynym pewnym terminem jest 1 lipca br., kiedy to nowelizacja wraz z nowymi zasadami wsparcia dla energii z OZE, musi wejść w życie. A zatem na przeprowadzenie ustawy przez parlament, konsultacje z prawnikami pozostaje coraz mniej czasu. Czy wystarczy tego czasu na przeprowadzenie konsultacji z ekspertami branży OZE?
A może ciągłe odkładanie w czasie prezentacji założeń projektu nowelizacji ma temu służyć?

Zarys ogłoszonych przez wiceministra założeń Założenia nowelizacji ustawy o OZE 

Jak zaznaczył wiceminister Andrzej Piotrowski, w założeniach znajdą się tzw. “inteligentne koszyki“:

Nie będziemy więc stawiać na określone technologie, tylko cechy oferty, jak np. dyspozycyjność mocy czy emisje CO2 – ujawnił. Dodał też, że wśród propozycji resortu znajdą się klastry. Chodzi o koncepcję mikroklastrów energetycznych, którą po raz pierwszy Piotrowski zapowiedział w lutym.

Jak wtedy mówił, klaster, to pojęcie umowne – raczej projekt, wokół którego skupione miałyby być różne instytucje, ludzie, administracja lokalna, lokalny biznes i nauka, która będzie miała za zadanie dostarczyć temu przedsięwzięciu możliwości stosowania nowoczesnych technologii czy też modernizowania ich w miarę upływu czasu. (cyt. za PAP)

Plany Ministerstwa Energii wobec prosumentów oraz całego sektora energetycznego Założenia nowelizacji ustawy o OZE

Więcej na temat sytuacji na polskim rynku energetycznym, możliwości skorzystania z udogodnień przewidzianych dla prosumenta, mimo prowadzenia działalności gospodarczej oraz o  planach Ministerstwa Energii wobec prosumentów i całego sektora energetycznego pisaliśmy na portalu w minionym tygodniu.

inż. PS

Sorry, the comment form is closed at this time.