Log In / Sign In

Ogniwa dwustronne konkurencją dla Olgi Malinkiewicz?

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Niemiecka firma SolarWorld pragnie wprowadzić na rynek swój model dwustronnych modułów PV produkowanych w technologii monokrystalicznej PERC. Celem nowej serii „Bisun” jest zwiększenie uzysków energetycznych z tej samej powierzchni zajmowanej przez panel PV u klienta. Ponadto, firma zapewnia, iż koszty produkcji takich ogniw nie różnią się zasadniczo od kosztów wytwarzania standardowych modułów. Nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, dlatego powstaje pytanie – czy dwustronne  moduły firmy SolarWorld zyskają sławę na całym świecie?

Idea

Pierwszoplanowym czynnikiem zwiększającym efekty pracy ogniw dwustronnych jest zdolność odbicia promieni słonecznych od powierzchni, na których umieszczone są panele. Im powierzchnia ta jest jaśniejsza i im bardziej gładka, tym odbije więcej promieni, które wracając zostaną pochłonięte przez tylną powierzchnię modułów wytwarzających energię elektryczną. Dodatkowo, na efekty pracy systemów z dwustronnymi modułami PV ma wpływ także wysokość, na której zostały one zamontowane. Im wyższy stelaż, tym więcej promieni jest w stanie dotrzeć do tylnej powierzchni modułów fotowoltaicznych i więcej prądu wyprodukuje zestaw.

Wyżej wymienione argumenty mają zapewnić technologii „Bisun” wytwarzanie nawet do 25% więcej energii elektrycznej niż standardowe panele PV zajmujące tyle samo miejsca u klienta. Ponadto, w procesie produkcji komórki zatapiane są w szkle laminowanym. Wpływa to korzystnie na parametry jakościowe paneli i skutkuje ich zwiększoną odpornością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Przekłada się to w gwarancji otrzymywanej od producenta, która wynosi aż 30 lat.

Doświadczenia na “Bisun”

Niemieccy inżynierowie z firmy SolarWorld przestrzegają przyszłych konsumentów przed ustawianiem ogniw dwustronnych pionowo. Według przeprowadzonych eksperymentów jest to nielogiczne. Gdy mamy więcej niż jeden panel na tej samej wysokości, to każdy kolejny powinniśmy ustawić w odległości minimum 15 m od poprzedniego, co nie znajduje racjonalnego wytłumaczenia w stosowaniu pionowego ustawiania modułów dwustronnych. Wybór takiego typu rozwiązania może znaleźć uzasadnienie jedynie w projektach BIPV (Building Integrated Photovoltaics), gdzie panele PV stają się elementami architektury.

Pierwsze instalacje

W roku 2016 firma SolarWorld planuje zainstalować pierwsze dwustronne moduły z serii „Bisun” w USA. Systemy zobaczyć będzie można na dachach uniwersytetów w Richmond. Będą to instalacje badawcze, obok których zainstalowane zostaną systemy z modułami jednostronnymi. Pozwoli to jednoznacznie porównać różnice w efektywności pracy tych dwóch technologii.

Podsumowanie

Moduły dwustronne firmy SolarWorld nie są pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie. Można je znaleźć np. na farmie fotowoltaicznej La Hormiga o mocy 2,5 MWp zrealizowanej w Chile. Niestety, nie ma dostępnych statystyk, które obrazowałyby zwiększoną produkcję energii w porównaniu do standardowych inwestycji. Firma SolarWorld również nie podaje żadnych danych oprócz stwierdzenia o 25% wzroście efektywności pracy.

Czy moduły dwustronne wzbudzą zaufanie ludzi na całym świecie? A być może staną się konkurencją dla modułów opartych na bazie perowskitów?  Aby wyciągnąć konkretne wnioski należałoby przeanalizować rzetelne dane uzyskane z eksperymentu chociażby firmy SolarWorld. Jeżeli okażą się one korzystne to być może w przyszłości świat zaleją biało-fotowoltaiczne dachy energii.

inż. DG

Informacji oparta na podstawie artykułu: gramwzielone.pl