Log In / Sign In

Niedobór krzemu na rynku PV – czy polskie technologie rozwiążą problem?

W roku 2015 światowy rynek fotowoltaiki osiągnął rekordowy wynik w zakresie sprzedaży. Gdy rośnie zainteresowanie danym produktem, firmy istniejące na rynku powinny zwiększyć jego produkcję lub powinno powstawać więcej firm produkujących dane dobro materialne. W związku z tym cena całego produktu powinna spadać. Wzrost sprzedaży paneli PV wymusił zwiększone zapotrzebowanie na wafle krzemowe, któremu rynek nie sprostał. W skutek czego cena wafli wzrosła. Jak w związku z powyższym rozwijać się będzie światowy rynek PV? Czy skutkiem wzrostu cen wafli krzemowych będzie wzrost cen paneli fotowoltaicznych?

Najbliższa przyszłość rynku PV

Wzrost cen wafli krzemowych rozpoczął się w lipcu 2015 roku. Amerykańskie firmy zajmujące się badaniem rynku wyraziły swoją opinię na ten temat. Zespół z Energy Trend po swojej analizie stwierdził, iż jest to niedobór tymczasowy. Innego zdania byli pracownicy IHS. Uważali, iż podaż będzie niższa od zapotrzebowania nawet w roku 2016. Na dowód podali liczby obrazujące wielkość produkcji wafli krzemowych, która w roku 2015 wyniosła 61,9 GW (o 30 % więcej w porównaniu z rakiem 2014) i nie sprostała potrzebom rynku. Analitycy przewidywali również, iż zapotrzebowanie na produkcję wafli w 2016 może wynieść nawet 70 GW, co przyczyni się do utrzymania powstałego niedoboru.

Rynek fotowoltaiczny dziś

Prężnie rozwijający się rynek PV w roku 2016 wskazuje, iż niedobór wafli krzemowych będzie się nadal utrzymywać. Pomimo planów otwarcia nowych fabryk, które zapewniłyby kolejne 5GW wafli krzemowych na rynku, wzrost popytu nad podażą najprawdopodobniej w dalszym ciągu stanowić będzie poważny problem.

Alternatywy?

Na rynku fotowoltaicznym brakuje firm, wytwarzających wafle krzemowe niezbędne do produkcji paneli PV. Czy obecna sytuacja wpłynie w przyszłości na wzrost ceny paneli fotowoltaicznymi dla zwykłego Kowalskiego? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Możliwym jest natomiast, iż brak wafli krzemowych zmusi producentów paneli fotowoltaicznych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla swoich klientów. Ominięcie produkcji wafli krzemowych może zapewnić polskie rozwiązanie oparte na drukowaniu cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Innym sposobem dającym nowe możliwości jest zastosowanie perowskitów w branży fotowoltaicznej rozwijane przez Olgę Malinkiewicz. Co o tym myślicie? Czy polskie technologie/produkty pomogą rozwiązać problem albo i zalać cały świat?

inż. DG