Log In / Sign In

Panele fotowoltaiczne, które warto zaproponować klientowi

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z fotowoltaiką i zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla Twojego biznesu, być może przyda Ci się garść naszych wskazówek.

Produkcja paneli

Panele fotowoltaiczne są produkowane przez 3 różne grupy producentów. Do pierwszej grupy, która stanowi ok. 2% należą zintegrowane pionowo firmy, które funkcjonują na rynku od lat, silnie inwestują w badania i rozwój, a których procesy produkcji są w pełni automatyzowane. Wykorzystywany do produkcji krzem jest najwyższej klasy, co przekłada się na jakość paneli.

Druga grupa to mali i średni producenci, którzy niewiele inwestują w badania i rozwój, ich produkcja jest tylko w pewnym stopniu zautomatyzowana i istnieją na rynku nie dłużej niż 2-5 lat.

Do grupy trzeciej stanowiącej aż 90% producentów należą nowe firmy (obecność na rynku zwykle nie jest dłuższa niż 2 lata), które tylko składają panele z gotowych elementów, nie inwestują w badania i rozwój, korzystają z ręcznego lutowania paneli. Najlepiej wybierać marki paneli z 1 i 2 grupy, gdyż z uwagi na masową produkcję dają gwarancję niższej ceny, a ich obecność na rynku jest wystarczająco długa, by zbudzać zaufanie.

Cena paneli   

Konkurencyjność cenowa to na pewno jeden z aspektów, którym powinieneś się sugerować na starcie, w szczególności na tak młodym rynku fotowoltaiki jak polski, gdzie cena paneli będzie miała kluczowe znaczenie. Oczywiście ceny paneli są uzależnione od mocy, rozmiaru, marki, jakości materiałów i przyznanych certyfikatów, a nawet wielkości zamówienia, ale warto ją porównywać. Zwróć uwagę na lokalizację fabryki- przełoży się to na koszty transportu komponentów.

Praca paneli w prawdziwych warunkach

W przeszłości mówiło się sporo o kosztach paneli w przeliczeniu na watopik (do dziś producenci podają ceny w ten właśnie sposób), ale coraz częstsze podejście to przeliczenie ceny za 1 kWh instalacji, co znacznie lepiej odzwierciedla pracę paneli w prawdziwych warunkach.

Dlatego wybieraj panele, które dają dobre wyniki nawet w warunkach niskiego nasłonecznienia, warto się zdecydować na te, które mają:

  • dodatnią tolerancję mocy
  • polikrystaliczną technologię paneli
  • jak najniższy współczynnik temperaturowy
  • jak najwyższą sprawność konwersji
  • ochronę PID
  • odporność na LID
  • długą gwarancję 

Wybór właściwego dystrybutora

Dobry kontakt z dystrybutorem lub producentem to podstawa i czasem może zaważyć nad innymi czynnikami. Najlepiej wybrać dystrybutora lub producenta, który charakteryzuje się kompleksową obsługą na dany rynek.

JEŚLI DOPIERO ZACZYNASZ NA RYNKU PV, BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ APLIKACJA EASYSOLAR, KTÓRA STWORZY ZA CIEBIE  ATRAKCYJNIE WYGLADAJĄCĄ OFERTĘ SPRZEDAŻOWĄ ORAZ PROJEKT KONCEPCYJNY. MOŻESZ WYPRÓBOWAĆ JĄ NA URZĄDZENIACH MOBILNYCH LUB PRZEGLĄDARCE:

Artykuł sponsorowany