Log In / Sign In

Inwerter – klasyczny czy mikroinwerter?

Obecnie w branży PV coraz częściej mówi się o mikroinwerterach jako ciekawej alternatywie dla tradycyjnych przetwornic. Są to rozwiązania które posiadają wiele zalet względem konkurencyjnych technologii ale również i wad, które w znaczny sposób wpływają na opłacalność tej technologii.

Do najważniejszych różnic względem tradycyjnych rozwiązań możemy zaliczyć:

Liczbę urządzeń

Główną cechą mikroinwerterów jest ich podłączenie tylko z jednym panelem. Dzięki temu panele o mniejszej mocy nie wpływają negatywnie na pozostałe urządzenia. Co więcej praca każdego modułu PV jest optymalizowana indywidualnie dzięki czemu system pracuje nawet do 10% bardziej wydajnie.

Dowiedz się więcej o aplikacji EasySolar i dołącz do darmowego webinarium:

Precyzyjniejszy monitoring

W związku z tym, że każdy panel i mikroinwerter tworzy tak naprawdę autonomiczny układ znacznie łatwiej jest nam kontrolować wydajność pojedynczych modułów fotowoltaicznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie łatwiej i precyzyjniej monitorować system oraz diagnozować wszelkie nieprawidłowości.

Brak rozwiązań wyspowych

W przypadku rozwiązań opartych o mikroinwertery niestety ze względu na liczne problemy techniczne praktycznie nie stosuje się rozwiązań wyspowych a jedynie rozwiązania typu on-grid.

Pobierz przykład oferty sprzedażowej wykonanej w aplikacji EasySolar:

Cenę urządzeń

Niestety ze względu na znacznie większą ilość podzespołów, systemy opart o mikroinwertery cechują się znacznie mniejszą opłacalnością w związku z czym przynajmniej na chwilę obecną nie są w jakikolwiek sposób uzasadnione ekonomicznie. Koszt 1 kW takich inwerterów jest nawet o 30% wyższy aniżeli klasycznych przetwornic.

Jak widać zalety mikroinwerterów nie powinny w najbliższym czasie spowodować wzrostu liczby instalacji wykorzystujących te urządzenia. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy i instalatorzy nie mogą już dziś korzystać z tanich technologii umożliwiających precyzyjny monitoring i optymalizację pracy paneli fotowoltaicznych. Już dziś warto wziąć pod uwagę np. optymizery firm SolarEdge, które podłączone indywidualnie do każdego modułu PV pozwalają tak jak mikroinwertery na precyzyjny monitoring instalacji i optymalizację jej pracy.

Jeśli chciałbyś samodzielnie porównać opłacalność obu rozwiązań w projektowanych przez Ciebie systemach PV już dziś skorzystaj z naszej aplikacji na swoim tablecie, smartfonie lub komputerze: