Log In / Sign In

Kiedy warto zainwestować w instalacje PV na swoim dachu?

Firma TNS Polska na zlecenie IEO (Instytut Energetyki Odnawialnej) pod koniec 2015 roku przeprowadziła badanie opinii publicznej w sprawie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wyniki eksperymentu cieszą 🙂 Okazuje się, iż liczba Polaków zainteresowanych OZE sukcesywnie wzrasta. Już 30% obywateli naszego kraju słyszało o Ustawie o OZE (wg poprzednich badań było to niecałe 25%).

Ponadto, 35% Polaków chce osobiście zainwestować w ekologiczne źródła energii. Uważają oni, iż instalacje OZE są wygodne podczas eksploatacji, nie zanieczyszczają lokalnego powietrza, którym mieszkańcy domu na co dzień oddychają oraz zmniejszają rachunki za prąd w ogólnym rozliczeniu całego okresu użytkowania systemów. 13% z przyszłych inwestorów chciałoby mieć własną przydomową instalację w ciągu kolejnych 2 lat. Istnieje jeden problem – Polacy nie są zadowoleni z systemów wsparcia dla OZE, obowiązujących w naszym kraju.

Z części badań, przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, iż około 60% obywateli naszego kraju oczekuje zwiększenia wsparcia dla przydomowych instalacji OZE, 21% jest przeciwko, 15% nie ma zdania. Jak już wiemy, badanie przeprowadzono pod koniec roku 2015, czyli wtedy, gdy Polacy zainteresowani ekologicznymi źródłami energii mieli jeszcze nadzieję, że Ustawa o OZE wraz z nowymi systemami wsparcia wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Aktualnie mamy koniec stycznia 2016 roku i wiemy, że termin wejścia TG w życie to (najszybciej) 1 lipca 2016 roku. Zatem powstaje pytanie – kiedy warto zainwestować w instalację PV na swoim dachu?

Taryfy gwarantowane – kolejne obawy

Czytając analizę Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapięcie.pl jesteśmy rozczarowani przyszłością, która może spotkać Polaków, którzy pod koniec roku 2015 zakupili instalacje PV. Dlaczego? Przypomnę, iż aktualna propozycja Ministerstwa Energii brzmi, aby każdy prosument, który chce otrzymywać wsparcie w postaci TG, będzie musiał jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji złożyć pisemną deklarację do URE, w której wyrazi chęć skorzystania z tego systemu wsparcia. Ma to służyć monitorowaniu liczby i mocy instalacji w Polsce. Wszystko brzmi racjonalnie, poza faktem, iż za „rozpoczęcie inwestycji” rozumieć należy nie tylko budowę, instalowanie, eksploatację czy modernizację ale również  zakup instalacji PV. Jeżeli pomysł wejdzie w życie, oznaczać to będzie, iż osoby, które już zakupiły system do swojego domu i oczekują na wejście TG w życie nigdy ich nie otrzymają, ponieważ przed zakupem instalacji nie złożyły do URE w/w pisemnej deklaracji , o której wtedy nikt jeszcze nawet nie śnił. Jest to kolejny argument dający do zrozumienia, że rząd skutecznie blokuje rozwój OZE w Polsce.

Osobiście uważam, iż kolejną obawą w sprawie taryf gwarantowanych jest sytuacja z 16 grudnia 2015 roku. Tego dnia do sejmu został wniesiony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o OZE, który o 6 miesięcy opóźnił wejście w życie nowych systemów wsparcia. Jeżeli wprowadzanie jakichkolwiek opóźnień może być procesem aż tak szybkim i prostym, to należy pamiętać, iż w czerwcu mogą czekać nas kolejne negatywne „niespodzianki”.

Aktualne możliwości

Obecnie nie powinniśmy pokładać wielkich nadziei na system wsparcia w postaci taryf gwarantowanych. Jest to opcja, która najszybciej wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku. Będąc na miejscu każdego z inwestorów, którzy chcą skorzystać z TG, poczekałbym minimum do daty wejścia systemu wsparcia w życie, aby mieć 100% pewność, że system zaczął funkcjonować i można z niego skorzystać. Wszelkie wcześniejsze ruchy są obarczone ogromnym ryzykiem, za które jak widać możemy ponieść ogromne konsekwencje. Należy jednak pamiętać, iż TG będą najbardziej korzystnym systemem wsparcia w Polsce, jeżeli ujrzą światło dzienne.

Natomiast jeżeli ktoś pragnie zamontować system PV i produkować energię jak najszybciej musi liczyć się z faktem, iż jego instalacja nie zwróci się tak szybko, jak ta sama instalacja objęta taryfami gwarantowanymi (7-8 lat).

Od 1 stycznia można skorzystać z przyjaznego systemu rozliczania energii jakim jest net-matering. Dodatkowym źródłem pomocy mogą być dofinansowania z programu Prosument, lokalne dotacje, lokalne fundusze, kredyty lub leasing dla osób prywatnych. Ponadto decydując się na instalację PV musimy być świadomi, iż system rozliczania energii (net-metering) możemy połączyć tylko z jedną finansową pomocą publiczną.

inż. DG