Log In / Sign In

Akademia EasySolar: Jak uniknąć hot-spotów

Panele fotowoltaiczne pomimo podkreślanej przez większość producentów odporności na czynniki zewnętrzne takie jak opady gradu czy uszkodzenia mechaniczne mogą ulegać mikrouszkodzeniom wpływających na ich parametry pracy, a w przypadku zacienienia paneli doprowadzać do powstawania tzw. hot-spotów.

Niestety, do większości tego typu uszkodzeń dochodzi już na etapie transportu i montażu paneli, przede wszystkim z wini niedoświadczonych instalatorów. By uniknąć uszkodzenia paneli powinniśmy zawsze upewnić się, że w czasie transportu są one odpowiednio zabezpieczone, a podczas montażu obchodzić się z nimi jak najdelikatniej. Kategorycznie zabrania się między innymi chodzenia po panelach co jest najczęstszą przyczyną powstawania mikrouszkodzeń.

By dowiedzieć się więcej o błędach popełnianych przez instalatorów przeczytaj koniecznie nasz poprzedni artykuł!!!

Wspomniane w poprzednim akapicie mikrouszkodzenia nie wpływają na szczęście w istotny sposób na wydajność instalacji i w czasie jej prawidłowej eksploatacji nie powinny być zauważalne. Problem pojawia się dopiero w przypadku, źle zaprojektowanego systemu narażonego na okresowe zacienienie. Podczas zacienienia dochodzi do generowania przez panele prądu wstecznego, który w trakcie przepływu przez ogniwa posiadające mikrouszkodzenia doprowadza do gwałtownego podwyższenia ich temperatury.Przy czym może ona nawet sięgać ponad 260 stopni Celsjusza, co nie tylko grozi uszkodzeniem panelu PV ale również w wyjątkowych sytuacjach zapłonem całej instalacji.

Oczywiście jest to sytuacja ekstremalna i współcześnie produkowane panele mają szereg zabezpieczeń niwelujących powstawanie gorących punktów. Najpopularniejszą metodą niwelowania negatywnego oddziaływania na instalację prądu wstecznego są diody bocznikujące. Mogą one w łatwy sposób zminimalizować ryzyku uszkodzenia paneli w przypadku zacienienie, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Niestety typowy panel fotowoltaiczny jest wyposażony najczęściej tylko w kilka tego typu diod (najczęściej trzy) i w przypadku minimalnego zacienienie spowodowanego np. przyklejonym do modułu liściem dochodzi do odłączenia całej sekcji ogniw fotowoltaicznych co oczywiście wpływa na spadek wydajności systemu. Dlatego też, projektując system PV zawsze powinniśmy przewidzieć zacienienie i ustawić panele tak by podczas zacienia jak najmniej sekcji było odłączanych od systemu.

Należy przy tym podkreślić, że narażanie paneli na okresowe zacienienie to ostateczność i zawsze powinniśmy dokonywać wszelkich starań by instalowane przez nas panele nie były narażone na jakiekolwiek zacienienie oraz były pozbawione mikrouszkodzeń.

Jeśli chciałbyś sprawdzić jak wspomniane rozwiązania sprawdzą się w projektowanych przez Ciebie instalacjach już dziś zacznij korzystać z aplikacji EasySolar:
pobierz przykładowe oferty wykonane w oparciu o nasze oprogramowanie:
oraz pobierz naszą aplikację na jedno z twoich urządzeń mobilnych:

i zapisz się na bezpłatne szkolenie online:

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami z cyklu Akademia EasySolar!!!