Log In / Sign In

Alternatywne rozwiązania projektowe

Większość firm realizujących instalacje PV w naszym kraju skupia się przede wszystkim na tradycyjnych rozwiązanych opartych o panele polikrystaliczne i ustawione na południe. Oczywiście takie podejście jest jak najbardziej poprawne i nie powinno podlegać jakiejkolwiek krytyce. Warto jednak pamiętać o tym, że na świecie coraz popularniejszymi stają się rozwiązania alternatywne, na które składają się między innymi:

Instalacje typu wschód-zachód

Podstawą każdej prawidłowo zaprojektowanej instalacji jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym. Reguła ta jednak nie zawsze obowiązuje i czasami odejście od niej może okazać się niezwykle korzystne. Przy czym oczywiście należy liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem odchylenia kąta ustawienia paneli od kierunku południowego ich wydajność będzie spadać. Warto jednak zaznaczyć, że będą to straty rzędu kilkunastu procent i w niektórych sytuacjach doskonale zrekompensuje nam je zmieniona, poprzez inne ustawienie paneli, krzywa maksymalnej dobowej produkcji energii elektrycznej. Panele ustawione na wschód i zachód będą produkować większą aniżeli panele ustawione w stronę południową ilość energii w godzinach przed i popołudniowych. Dzięki temu krzywa produkcji będzie bardziej odpowiadać dobowej krzywej zapotrzebowania na energię elektryczną, co pozwoli prosumentowi zużyć więcej energii na własne potrzeby i zminimalizować jej przesył do sieci po niekorzystnych stawkach. Oczywiście systemy typu wschód-zachód nie są rozwiązaniem idealnym i nie sprawdzą się np. w instalacjach objętych wysokimi taryfami gwarantowanymi, gdzie znacznie bardziej opłaca się oddawać energię do sieci aniżeli na bieżąco zużywać.

Więcej o instalacjach typu wschód-zachód dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Systemy off-grid

Obecnie w krajach Zachodnich w segmencie instalacji typu off-grid (czyli wyposażonych w akumulatory) rozpoczyna się prawdziwa rewolucja. Spadające ceny instalacji, nowe systemy wsparcia oraz inwestycje gigantów takich jak Tesla sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna poważnie myśleć o magazynach energii i uniezależnieniu się od spółek energetycznych. Stale niepewna przyszłość polskich systemów finansowania prosumentów prawdopodobnie sprawi, że tego typu rozwiązania będą niezwykle popularne również nad Wisłą.

By dowiedzieć się więcej o systemach typu off-grid koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł.

Panele cienkowarstwowe

Niestety panele cienkowarstwowe to nadal produkt niszowy. Oczywiście są to technologie mniej popularne i rozwijane aniżeli panele polikrystaliczne aczkolwiek mają one kilka zalet których nie uświadczymy w panelach polikrystalicznych.

Można do nich zaliczyć między innymi: – wyższą odporność na wysoką temperaturę dzięki czemu lepiej znoszą letnie upały, – lepsze wykorzystanie promieniowania rozproszonego, co pozwala im na wydajną pracę nawet podczas dużego zachmurzenia, – lżejszą konstrukcję, co daje większe pole do manewru projektantom, przy czym należy oczywiście pamiętać, że system bezramkowy stosowany w panelach cienkowarstwowych to dodatkowe utrudnienia podczas montażu i zwiększone ryzyko uszkodzenia paneli.

Jeśli interesują Cię panele cienkowarstwowe, koniecznie zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem!!!

Trackery

Pomimo wymaganej do ich poprawnej pracy relatywnie dużej powierzchni oraz okresowych serwisów części mechanicznych, trackery zyskują z roku na rok coraz większą popularności. Zarówno urządzenia jedno jak i dwuosiowe znacząco zwiększają wydajność paneli fotowoltaicznych nawet o kilkadziesiąt procent. Sprawia to, że pomimo dodatkowych kosztów poniesionych na system nadążny możemy oszczędzić instalując mniej paneli PV.

Jak widać rynek PV jest pełen rozwiązań niszowych, które pomimo małej popularności są jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie. Dlatego też, chcąc być ekspertem z dziedziny systemów PV zawsze powinniśmy być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami i nieustannie poszerzać swoją wiedzę.
Jeśli chciałbyś sprawdzić jak wspomniane rozwiązania sprawdzą się w projektowanych przez Ciebie instalacjach już dziś zacznij korzystać z aplikacji EasySolar:
pobierz przykładowe oferty wykonane w oparciu o nasze oprogramowanie:
oraz pobierz naszą aplikację na jedno z twoich urządzeń mobilnych:
i zapisz się na bezpłatne szkolenie online: