Log In / Sign In

Panel fotowoltaiczny – alternatywny sposób mocowania

Szybki rozwój rynku fotowoltaicznego na świecie sprawia, że producenci urządzeń PV cały czas muszą inwestować w rozwój swoich technologii i co roku wychodzić z nowymi, tańszymi i efektywniejszymi produktami. Jedną z takich nowości pojawiającą się w katalogach coraz większej rzeszy producentów są alternatywne systemy montażu paneli PV.

Obecne systemy montażowe składające się z szyn, klem oraz uchwytów stanowią nawet 20% dlatego też wielu producentów pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby zmniejszyć udział konstrukcji w strukturze kosztów instalacji fotowoltaicznych. Kolejną ważną cechą tradycyjnych systemów montażowych jest jej waga. Duża ilość elementów, które składają się na tradycyjne rozwiązania sprawia, że konstrukcja taka stanowić może dość poważne obciążenie dla dachu, co jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym.

Jeśli jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat innowacyjnych rozwiązań z branży PV koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł !!!

Kolejnym ważnym parametrem konstrukcji PV będącym celem optymalizacji jest czas montażu. Szybkie i łatwe przytwierdzenie paneli do dachu nie tylko zmniejszy kosztu takiej inwestycji ale również uchroni instalatora przed popełnieniem błędów.

Bezszynowe systemy montażu

Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań forsowanych przez niektórych producentów są bezszynowe systemy montażowe. Pozwalają one na bezpośrednie przytwierdzenie paneli PV do dachy przy pomocy specjalnych zaczepów. Dzięki temu instalacja jest znacznie lżejsza a montaż całego systemu szybszy.

Systemy bezklemowe

Ten system montażu jest czymś pośrednim pomiędzy systemami tradycyjnymi i bezszynowymi. Zamiast klem przytrzymujących panele mamy szyny tak ukształtowane by można było do nich bezpośrednio przytwierdzić panele PV. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja jest nieznacznie lżejsza i łatwiejsza w montażu. Co więcej w przeciwieństwie systemów bezszynowych nie musimy w aż tylu miejscach naruszać połaci dachowej.

Konstrukcje zintegrowane

Kolejną ciekawą propozycją opracowaną przez producentów są konstrukcje zintegrowane w postaci lekkich ramek dostosowanych do wymiarów konkretnych paneli fotowoltaicznych. Konstrukcje te w przeciwieństwie do rozwiązań tradycyjnych nie są uniwersalne i projektowane są z myślą o konkretnym modelu. Umożliwia to zarówno minimalizację wagi jak i intuicyjny montaż. Co więcej, systemy te posiadają zintegrowane okablowanie dzięki co również skraca czas montażu, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia przewodów w przyszłości.

Opisane powyżej rozwiązania nie są oczywiście tak popularne jak tradycyjne technologie, a ich zalety musi jeszcze zweryfikować rynek. Wszystko jednak wskazuje na to, że w przyszłości coraz częściej będziemy spotykać się z alternatywnymi rozwiązaniami.

Jeśli chciałbyś samodzielnie przekonać się ile oszczędności mogą Ci dać nowoczesne systemy montażu już dziś wykonaj odpowiednią analizę finansową w naszej aplikacji lub dołącz do bezpłatnego webinarium !!!