Log In / Sign In

Kolejny sukces naukowców – warstwa złota w modułach PV

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda dokonali przełomowego odkrycia w zakresie produkcji ogniw fotowoltaicznych. Dzięki wytężonej pracy badaczy z Kalifornijskiego uniwersytetu udało się stworzyć  innowacyjną technologię produkcji modułów PV, która opiera się na wykorzystaniu nanotechnolgii.

Warstwa złota w modułach PV

Przełomowym odkryciem okazało się stworzenie nanostuktury  składającej  się z warstwy złota o grubości 16 nanometrów naniesionej na warstwę krzemu.

Dodatkowo struktura modułów zawiera niewidoczne gołym okiem nanorurki,  których zadaniem jest wyłapywanie promieni słonecznych zanim zostaną one odbite. Jak tłumaczy jeden z współtwórców metody Vijay Narasimhan ze Stanford Univesity: „Nanorurki porównać można do lejków, przez które większa ilość światła trafia do ogniwa” .

Ciemnoczerwona powierzchnia

Co ciekawe wielkość każdej z nanorurek to 330 nanometrów, a ich obecność spowodowała, że powierzchnia modułów PV stała się dla ludzkiego oka ciemnoczerwona.

Jak szacują badacze, ta innowacyjna technologia wytwarzania podniesie wydajność tradycyjnych modułów o około 20-22%. Choć ich pomysł jest jeszcze w fazie testowania laboratoryjnego, to naukowcy już planują sprawdzenie wydajności w warunkach rzeczywistych.

Paweł Siejak