Log In / Sign In

Magazynowanie energii z wykorzystaniem roztopionej soli

magazynowanie energii

fot. Sandia Labs, flickr.com

Zespół badaczy z Uniwersytetu Południowej Australii zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Australian Nuclear Science and Technology Organisation. Nagroda ta została przyznana za nowy system magazynowania energii oparty na roztopionej soli. Sama idea wykorzystania soli nie jest nowa. Innowacyjny jest jedynie proces gromadzenia prądu.

Magazynowanie energii

Efektywne magazynowanie energii z fotowoltaiki, choć jest kluczem do rozwoju tej technologii w przyszłości, wciąż wydaje się być odległym tematem. Obecne na rynku baterie są nietrwałe, drogie i mają niską sprawność. Tymczasem, w laboratoriach dokonują się duże postępy, które być może doprowadzą do przełomowego odkrycia w tym kierunku.

Grupa naukowców z University of South Australia opracowała relatywnie tani sposób na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej. Projekt zespołu dotyczył przetwarzania roztworu solnego. Wynalazek wykorzystuje sól, która zamknięta w niedużej przestrzeni przystosowanej do szybkiego uwolnienia energii, podlega zmianom fazowym. System magazynowania jest ładowany poprzez zamrażanie roztworu i rozładowywany poprzez jego topnienie.

 „Nowy system solny jest nie tylko tani, ale również relatywnie niewielki w porównaniu do ilości energii jaką może zgromadzić i  jak szybko może ją uwolnić (…)” – powiedział profesor Frank Bruno z University of South Australia.

Szansa dla przydomowych instalacji OZE

Zdecydowanymi zaletami rozwiązania jest wspomniana wielkość urządzenia oraz stosunkowo niskie koszty. Badaczom z Uniwersytetu Południowej Australii udało się obniżyć końcową cenę tego typu systemu aż 10-krotnie (w porównaniu do systemów standardowych). Dzięki wspomnianym zaletom baterie mogą zostać wykorzystane w gospodarstwach domowych i małych przedsiębiorstwach.

Baterie solne stosowane są w dużych farmach solarno-termalnych od dawna. Naukowcy z Australii udoskonalili jednak ten proces zmniejszając rozmiar urządzenia i koszt jego budowy, za co zostali nagrodzeni na tegorocznym konkursie ANSTO Eureka 2015. Zdaniem autorów pomysłu instalacja ta może pozwolić na szybszy rozwój energetyki obywatelskiej. Niedopasowanie krzywej zapotrzebowania i produkcji w przypadku systemów OZE może zostać ostatecznie rozwiązane dzięki tanim instalacjom magazynowania zielonej energii.

U naszych zachodnich sąsiadów, co trzecie gospodarstwo domowe z systemem fotowoltaicznym posiada akumulatory. W Polsce temat ten nie jest jeszcze tak rozpowszechniony. Miejmy nadzieje, że dzięki inicjatywom takim jak projekt badaczy z Uniwersytetu Południowej Australii rynek magazynów energii stanie się większy i dostępniejszy dla większego grona osób.