Log In / Sign In

Ciekawy system PV: Panele na stadionie piłkarskim

Obecnie na świecie istnieje ok. 12 tys. stadionów piłkarskich wybudowanych w ponad 224 krajach. Nawet te o najbardziej wymyślnych kształtach są świetnymi obiektami do wykorzystania pod instalację paneli fotowoltaicznych. Obejrzyjcie kilka ciekawych projektów wykonanych w aplikacji EasySolar.

 

Brazylia inwestuje w słoneczne stadiony

Wyobraźmy sobie, że wszystkie stadiony w Brazylii mają niemal tyle mocy w zainstalowanych modułach, ile zamontowano w całej PolsceNajwiększą instalację pośród brazylijskich stadionów zainstalowano w Estádio Nacional Mané Garrincha (moc 2,4 MW). Estadio Mineirão w Belo Horizonte może się pochwalić instalacją o mocy 1,4 MW, Itaipava Arena w Recife 1,4 MW, a słynna Maracana w Rio de Janeiro 500 kW. Przykładowo, roczna produkcja energii na stadionie w Recife wynosi ok. 1,5 GWh, co odpowiada pokryciu 30% planowanego zapotrzebowania na energię obiektu, gdy jest on używany.

Panele na stadionie piłkarskim pomogą go utrzymać

Głównym problemem przy drogich inwestycjach w stadiony piłkarskie jest ich dalsze spłacenie. Poza zdobyciem sponsora tytularnego, między meczami obiekty te mogą ratować się przychodami z koncertów i wystaw lub wynajmowanych lokali. Poza tym przez wiele dni w roku stadiony niestety stoją puste i nie są w stanie na siebie zarobić. Tym bardziej, oszczędność na energii elektrycznej oraz potencjalna możliwość jej sprzedaży do sieci jest doskonałym pomysłem na utrzymanie stadionu.

Największy na świecie stadion zasilany energią słoneczną znajduje się w Kaohsiung w Tajwanie. Jego konstrukcja została pokryta 8.844 panelami fotowoltaicznymi, które zasilają obiekt w energię elektryczną w 75%.

Na uwagę zasługują również ultranowoczesne stadiony w Katarze, zaprojektowane na Mistrzostwa Świata, gdzie energia z zainstalowanych paneli słoneczne będzie wykorzystywana do zasilania klimatyzatorów na obiekcie w trakcie 45-stopniowych upałów.

Polskie stadiony mogłyby wziąć przykład z zagranicznych inwestorów. Przykładowo, stadion w Gdańsku ma 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Koszt jego budowy wyniósł 863 mln zł brutto. Gdyby rozpoczął sprzedaż nadwyżek energii ze zintegrowanej z nim instalacji fotowoltaicznej, mógłby zacząć spłacać tą kwotę w znacznie szybszym czasie.

.

Wszystkie projekty w tym artykule zostały wykonane w aplikacji EasySolar poprzez narzędzie służące do projektowania na zdjęciu. Aplikacja na efektywniejszą pracę, co pozwala osiągnięcie wyższych zysków. Wypróbuj na stronie EasySolar.

źródło: World Stadium http://www.worldstadiums.com, GramwZielone http://gramwzielone.com, Energy Matters http://www.energymatters.com.au