Koszt szyn

Analitycy z GreenTech Media przeanalizowali wpływ zastosowania szyn na ceny systemu o mocy 5,1 kW składającego się z 20 modułów. Nie wzięto pod uwagę kosztu materiału lub samego wytwarzania szyn, ale koszt zarządzania nimi od momentu wyprodukowania poprzez kanały sprzedaży do momentu instalacji na dachu. Dla typowego systemu na rynku amerykańskim to koszt ok. 0,08 dolara na każdym watopiku, a więc 409 dolarów na system, z czego 225 dolarów to koszty instalacji (w tym czas trwania montażu), 156 dolarów koszty transportu (transport surowca do fabryki, transport gotowego elementu do magazynu i  na miejsce instalacji), natomiast resztę stanowią koszty logistyczne i inne.

Bezszynowe konstrukcje

Zużycie materiału w przypadku inteligentnych konstrukcji, w których nie zastosowano aluminiowych szyn montażowych, może zostać zredukowane o połowę. Mniej materiału oraz krótszy czas pracy przekłada się na niższe koszty systemu.

Aby rozwiązania bezszynowe wyparły tradycyjne systemy, ich ceny również muszą stać się bardziej konkurencyjne, a producenci muszą zaakceptować inny standard montażu. Analitycy z GreenTech Media uznali, że sporych zmian w tej kwestii możemy się doczekać już za 5 lat. Wówczas systemy stosujące szyny będą stanowić właściwie marginalny udział na rynku instalacji przydomowych.