Log In / Sign In

Inwertery solarne pracujące w technologii chmury

Jeszcze niedawno telefony komórkowe służyły przede wszystkim do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Obecne na rynku smartfony posiadają znacznie więcej innych funkcji, takich jak GPS czy dostęp do internetu i tym samym umożliwiają korzystanie z wielu aplikacji zmieniających nasze życie. Podobnie jest z inwerterami. Urządzenie już od jakiegoś czasu nie służą już tylko do konwersji DC/AC.

Inwertery solarne, inteligentny system

Z uwagi na coraz większe znaczenie energetyki słonecznej na świecie, interakcja instalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną staje się coraz istotniejsza. Pojawia się zatem potrzeba stosowania inteligentnych, komunikujących się z siecią urządzeń, które umożliwiłyby dostęp do platform on-line, służących do monitoringu, a nawet pełniących funkcje biznesowe.

Poza diagnostyką pracy systemu, samo dostarczenie klientom niezwykłego doświadczenia związanego z korzystaniem z danych dotyczących na przykład produkcji przez system fotowoltaiczny w czasie rzeczywistym, może przynieść naprawdę spore korzyści. Taką funkcje mogą pełnić inwertery lub inne podzespoły. Dostęp do danych nie jest już jednak ograniczony do pulpitu komputera, bo coraz częściej są to również programy dostępne na urządzeniach mobilnych, tworzone często niezależnie od producentów inwerterów.

Jednak ci nie mogą pozostać w tyle.  Diagnostyka poprzez wizję lokalną jest i  zawsze będzie dużo bardziej kosztowna, niż dostarczenie podobnej usługi online. W sytuacji bardziej rozwiniętych rynków i narastającej potrzeby zmniejszania kosztów miękkich inwestycji w instalacje słoneczne, producenci inwerterów już nie mogą się skupiać się wyłącznie na tworzeniu  standardowych rozwiązań.

Inwertery solarne, dokładne pomiary

Pomiary powinny być na tyle dokładne, aby zapewniać wiedzę co najmniej z poziomu pracy każdego panelu fotowoltaicznego. Ponadto, konieczne jest zapewnienie doskonałej komunikacji między komponentami a oprogramowaniem, a także platformy do zarządzania tymi danymi- koniecznie w technologii chmury. Wynika to z tego, że potrzebne jest uporządkowanie informacji umożliwiającej kontrolę, i pozwalającej zrozumieć dane w przypadku tysięcy różnych systemów. Poza tym dane z różnych miejsc można ze sobą integrować poprzez API (np. Locus Energy integruje się z systemem monitoringu marki Enphase o nazwie Enlighten). Dane można przenosić przykładowo do paneli CRM, aby wystawiać klientom faktury czy łączyć je z portalami dla klientów.

Idąc o krok dalej, można to przełożyć na relacje B2B. Jeśli tylko wykonawcy instalacji byliby w stanie zbierać szczegółowe dane na temat instalacji (położenie, typ dachu, zapotrzebowanie, niezbędne pozwolenia i bariery) i łączyć je z cechami demograficznymi inwestorów (takimi jak średni przychód, przebieg decyzji o przedsięwzięciu), firmy mogłyby być o wiele efektywniej docierać do właściwych klientów, redukując tym samym koszt ich pozyskania. A takie podejście to już kwestia niedalekiej przyszłości.