Log In / Sign In

Coraz większa akceptacja dla wykorzystania inteligentnych okien

Jednym z istotnym kierunków rozwoju fotowoltaiki jest integracja tej technologii z architekturą budynku, która umożliwiłaby zmniejszenie kosztów instalacji oraz podniesienie wartości estetycznej obiektu. A jest w czym wybierać- słoneczne dachówki, panele zastępujące fasady, czy inteligentne okna. O tych ostatnich, choć nie bazują do końca na technologii PV postanowiliśmy napisać dzisiaj.

Wszystko wskazuje na to, że chociaż technnologie BIPV i BAPV były dotychczas traktowane po macoszemu, dlatego, że efektywność takich rozwiązań była w znacznej większości przypadków niższa od klasycznych systemów fotowoltaicznych, zainteresowanie nimi cały czas wzrasta. Rok temu, View, start-up, który działa w sektorze inteligentnych okien, zwiększył swoje przychody o 100 mln dolarów.

Inteligentne szkło to nie tyle generowanie energii, co reakcja na zmienne czynniki otoczenia oraz adaptacja parametrów do potrzeb mieszkańców obiektu. Technologia inteligentnych okien (smart windows) marki View jest oparta na szkleniu elektrochromatycznym. Szkło elektrochromatyczne składa się z trzech warstw- powłoki magazynującej jony, materiału, który zapewnia ich przepływ oraz materiału elektrochromatycznego, wszystkie zostają umieszczone między taflami szklenia (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Warstwa, która sprawia, że okno zachowuje się w sposób dynamiczny składa się z tlenków metali aktywujących różne właściwości optyczne dzięki wytworzeniu pola elektrycznego. Okno zmienia się poprzez 4 różne kolory, co pozwala na filtrowanie odpowiedniej ilości światła. Dzięki temu zwiększa oszczędność energii (nawet do 25%) oraz poprawia sposób użycia światła w pomieszczeniach.

Na rynku funkcjonuje coraz więcej takich rozwiązań i powiązanych koncepcji (np. Google Glass). Zapewne producenci będą się prześcigać o to, które okna są “jeszcze bardziej inteligentne”. Największą konkurencją View jest SageGlass od Saint-Gobain, którego klientami są szpitale, budynki rządowe oraz uczelnie. Start-up jednak również ma na koncie bardzo ważnych inwestorów, co potwierdza wysoką akceptację koncepcji. Rynek inteligentnych okien może jednak pozostać nadal dosyć mały, bo elementy te wciąż są 2 razy droższe niż tradycyjne okna. Nie mniej jednak, jak szacuje IDTechEx, rynek ten może być wart 700 mln dolarów w 2024 roku.