Log In / Sign In

EasySolar

Panele fotowoltaiczne – transport

Czy wiesz, w jaki sposób transportowane są panele fotowoltaiczne, które trafiają na Twój magazyn lub bezpośrednio do Twoich klientów? Jakość paneli to nie tylko gwarancja wysokiej jakości produkcji – to również sposób ich pakowania, załadunku, przetransportowania i rozładunku. Aby dostarczać klientom panele najwyższej jakości, warto upewnić się, że panele są transportowane w prawidłowy sposób.

 

Ryzyko podczas transportu

Szacuje się, że uszkodzenia spowodowane transportem stanowią ok. 5% wszystkich uszkodzeń paneli. Najgorsze odnotowane przypadki to wyślizgnięcie się paneli z palety, ściśnięcie narożników paneli zbyt mocno oraz stąpanie po panelach.

 

Największym ryzykiem przy transportowaniu paneli są naprężenia, które mogą spowodować niezauważalne gołym okiem, a mogące wpłynąć na pracę paneli – mikropęknięcia. Klientowi, który zamawiał panele ciężko jest na miejscu udowodnić, że dostarczone panele zostały uszkodzone.

Jeśli szukasz narzędzia do zaprezentowania paneli fotowoltaicznych klientom, wypróbuj aplikację EasySolar, w której bazie znajdziesz ponad 50 tysięcy paneli różnych marek i możliwość dodania własnych urządzeń.

Kontrola transportu

Na rynku nie ma oficjalnego dokumentu dotyczącego przewozu konkretnie paneli fotowoltaicznych, który nakazywałby wszystkim producentom pakowanie i transport w zdefiniowany sposób, istnieje natomiast wielu producentów fotowoltaiki i spora dowolność w tym zakresie. Producenci mogą jednak zdecydować się na dołączenie dodatkowej gwarancji obejmującej transport. Przykładowo TUV Rheinland (lider certyfikacji paneli fotowoltaicznych) przy współpracy z DB Schenker (zajmującym się logistyką) opracował system kontroli i monitoringu paneli podczas “podróży” modułów.

Na początku kontrolowany jest sposób pakowania produktów, później weryfikuje się parametry wyjściowe modułów opuszczających fabrykę, a w ostatnim etapie monitoruje się transport. Pełną transparentność od momentu produkcji do rozładunku zapewniają zaawansowane czujniki od DB Schenker, które wyczuwają obciążenia występujące podczas transportu. Sprawdzani są rownież przewoźnicy, którzy stworzą bazę firm transportowych godnych polecenia. Klient otrzymujący panele z dodatkowym certyfikatem ma zatem pewność, że nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń urządzeń, a moduły z defektami zostaną wyeliminowane ze sprzedaży.

Uszkodzenia można to badać zarówno podczas transportu, jak i przy dostarczeniu paneli (kontrola jakości na miejscu, przy użyciu specjalnych urządzeń).

Przykładowo, SEMI opracowało metodę wykrywania obciążeń mechanicznych (głównie wstrząsów), jakim podlega już zapakowany panel podczas transportu (PV23-1011). Jak pokazuje badanie Crack distribution of crystalline silicon photovoltaic modules, nie każde pęknięcie musi powodować duże szkody, będzie to w dużym stopniu zależało od jego umiejscowienia go na powierzchni modułu. Najczęściej występujące pęknięcia to te podłużne w stosunku do busbarów oraz rozchodzące się w wielku kierunkach.

Istnieją różne teorie na temat, jak powinny być przewożone panele. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 

Wskazówki dotyczące transportu


1. Wertykalny transport

Jest zwykle preferowany, gdyż zmniejsza podatność paneli na rożnego rodzaju naprężenia, które rozkładają się na twardych ramach paneli, a nie na powierzchni ogniw. Przy transporcie poziomym, panele mogą również naciskać  jeden na drugi.

2. Unikanie kładzenia przedmiotów i stąpania po panelach

W szczególności, gdy przewożone są poziomo. Warto również zadbać o dodatkową osłonę dla paneli znajdujących się na samej górze oraz o przekładki między panelami

3. Przezroczyste opakowania

Stosowane są zamiast kartonowych, by osoby transportujące je miały świadomość przewożenia delikatnych komponentów.

4. Specjalne palety

To takie, które dostosowane są do rozmiaru paneli, zwykle nieco większe, wypchane dodatkowymi elementami zabezpieczającymi.

5. Dodatkowe zabezpieczenia

To takie, które zapewnią amortyzację, jak pianki w kontenerach albo  wielokrotnego użytku nakładki na narożniki od Eckpack lub Darmstandt- umożliwiające transport horyzontalny, ale posiadające również świetne rozwiązania dla pakowania w sposób pionowy. Czasem posiadają one specjalne haczyki, co sprawia, że sąsiadujące panele nie muszą się ze sobą stykać.

6. Ustalenie odpowiedzialności nad przewozem

Warto ustalić, kto na jakim etapie ponosi odpowiedzialność za dotarcie paneli w nienaruszonym stanie (ważne szczególnie przy długich trasach, jak np. w przypadku chińskich paneli)- służą do tego międzynarodowe warunki Incoterms, będące międzynarodowymi normami handlu. Warto również współpracować tylko ze sprawdzonymi partnerami, którzy doskonale rozumieją produkt.

7. Inne

Niektóre zabezpieczenia powstają już na etapie produkcji, np. Colored Solar używa grubszego szkła w panelach z krzemu krystalicznego – 4 mm zamiast standardowego 3,2 mm.

Właściwy transport paneli to niestety często kompromis między jakością i ceną. Palety posiadają zwykle ok. 30 paneli, lecz im mniej miejsca zajmują, tym mniej elementów zabezpieczających posiadają.

Upewnij się, że transport Twoich paneli jest bezpieczny, może stać się to Twoją przewagą!